Hava Durumu

Herkesin farklı alışkanlığı var!

Yazının Giriş Tarihi: 06.04.2024 18:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 18:31

Dünyanın farklı köşelerinde farklı kültürlerde milyonlarca insan yaşıyor.

Her birinin kendine göre bir yaşam tarzı, gelenekleri, alışkanlıkları var.

E bizim kültürümüzde de pek çok ortak geleneğimiz var ancak bazı bireysel alışkanlıkların yaşadığın kültürle herhangi bir alakası olmuyor.

Bakın bana çok ilginç gelen birkaç alışkanlığı, geleneği paylaşmak istiyorum:

İnsanlar düğünlerinde genel olarak mutluluktan kahkaha atarlar. Değil mi? Ancak Çin’de çok ilginçtir ki gelin hanım düğününden 1 ay önce gelecekte çok mutlu olacağını belirtmek için ağlıyor. Ailesi de ona katılıyor. Bana ilginç gelen bu gelenek onlar için mutluluk başlangıcı sayılıyor.

Size sauna desem aklınıza keyif yapmak gelir herhalde... En azından bizim ülkemizde saunalar dinlenmek, toksin atmak amaçlı kullanılıyor. Finlandiya’da ise iş toplantılarını saunada yapmak gayet doğal karşılanıyor. Siyaset sohbetleri saunalarda yapılıyor! Tabi evrak işi oluyor mu bu toplantılarda bilemiyorum!

Finlilerin yine ilginç bir alışkanlıkları daha var. Kahveyi filtre seviyorlar. Ama öyle sade ya da şeker atıp içmiyorlar. İçine peynir küpleri atıyorlar. E öyle keyif alıyorlar demek ki!

Randevulara zamanında gitmek saygı göstergesidir bizim için. Geç kalırsak kendimizi huzursuz hisseder, özür dileriz elbette. Ama Venezuela’da randevuya geç gidiliyor. Venezuelalılar rahat tempoda çalışmayı seven insanlar olduklarından geç gittikleri yerlere büyük giriş yapmış sayılıyorlar. Yani bize ayıp gelen onlarda gurur duyma hali oluyor!

Almanların da ilginç bir gelenekleri, alışkanlıkları var. Yeni evlenecek çiftin evine tabak kırıp bırakıyorlar ve gençler o kırık tabakları temizliyor. Böylece evliliklerinin uğurunun artacağına inanılıyor. Ne enteresan!

Biri ya da bir yeri göstermeye çalışırken parmakla işaret eder, karşıdakinin odağını işaret ettiğimiz yere çekmek isteriz ya! Nikaragua’da birini ya da bir yeri işaret etmek için insanlar dudaklarını öpücük atar gibi uzatıyor! Sakın sizi öpmek istediklerini düşünmeyin ve bir şeyi işaret ettiklerini bilin! Bize komik gelse de bu durum onların normali…

Yine bana çok ilginç gelen bir davranış şekli de Bulgaristan’dan… Hani biz evet derken başımızı yukarı aşağı, hayır derken de iki yana doğtu sallarız ya… Bulgaristan’da tam tersini yapmak gerekiyor. Aklınızda olsun! Evet diyorsanız başınız iki yana sallanacak, hayır diyorsanız da yukarı aşağı gidip gelecek!

Daha pek çok ülkenin pek çok tuhaf diyebileceğimiz geleneği, alışkanlığı var aslında…

Elbette ülkemize gelen yabancılara bizim de bazı alışkanlıklarımız tuhaf geliyordur.

Ama onlar bizim için normal şeyler…

Bence yurt dışı seyahatlerinizden önce gitmek istediğiniz ülkeyi en azından bu açıdan da bir araştırın.

Yoksa yanlış anlaşılmak kaçınılmaz olabilir!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.