Hava Durumu

2060 yılına kadar rahatız

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 16:26

Suyun petrolden bile daha önemli olduğu bir döneme giriyoruz. Özellikle dünya çapında otomotiv sektörünün elektrikli araçlara yönelmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda petrol kullanımı azalacak fakat dünyadaki nüfus artışı ile birlikte su kullanımı kat kat artacak.

Büyük şehirlerde geleceğe yönelik planlamalar yapılırken su planlamasının yapılması da büyük önem arz ediyor. Artan nüfusa paralel olarak su kaynaklarının da çoğaltılması, suyun verimli kullanılması, kayıp kaçak oranının düşürülmesi hayati önem taşıyor.

Konu Bursa olunca olaya bu yönden bakmamız lazım. 2023 yılı şubat ayına şöyle bir dönelim, yerel medyada çıkan haberlerin başında kış mevsimi olmasına rağmen ‘Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 24'e düştü. Nilüfer Barajı’nda ise neredeyse su kalmadı’ şeklinde haber başlıkları hemen her gün karşımıza çıkıyordu. Buna paralel olarak da BUSKİ tarafından abonelerin cep telefonlarına su tasarrufu yapmaları yönünde mesajlar gönderilirken kentin birçok noktasında reklam panolarında da su tasarrufu yapılması uyarı ibareleri yerini almıştı.

Bursa'mıza su sağlayan iki büyük barajımız Doğancı Barajı ve Nilüfer Barajı. İnşaatı 1975 yılında başlayıp 1983 yılında sona eren 65 metre yüksekliğindeki Doğancı Barajımız şehrimizin su ihtiyacını 40 yılı aşkın süredir karşılamaya çalışırken, takviye olarak Nilüfer Barajı da 2007 yılının Ağustos ayında faaliyete geçerek yıllık 60 milyon metreküp su kapasitesi ile şehrimizin su tüketimine büyük katkıda bulunmakta. Fakat nüfusu 3 milyon 214 bini bulan Bursa'mızın hızlı nüfus artışı ile birlikte su ihtiyacı da günden güne çoğalmakta. Bursa Büyükşehir Belediyesi de Başkan Alinur Aktaş önderliğinde bunun planlamasını en iyi şekilde yapıp geleceğe yönelik büyük bir adımı attı.

ÇINARCIK, BURSA'YA ‘CAN SUYU’ OLACAK

Bursa'nın 2060 yılına kadar susuz kalmaması için Bursa Çınarcık içme suyu projesinde, içme suyunu şehre ulaştıracak hattın imalatı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin ve diğer yetkililerin katılımıyla start aldı. Küresel iklim değişikliğinin yarattığı ısınma etkisiyle şehir merkezlerinde kar yağışları neredeyse sıfıra inerken yağmurun da yağmadığı kurak kış aylarını yaşıyoruz ve konunun uzmanlarının açıklamalarına göre önümüzdeki yıllarda durum daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.

Çınarcık Barajı'nın bu konuda Bursa'ya büyük katkı sağlayacağı, Bursa'nın susuz kalmaması için iyi bir takviye kaynağı olacağı bugünden belli. Yıllık 110 milyon metreküp su hacmi olan Doğancı Barajı ve yıllık 60 milyon metreküp su hacmi olan Nilüfer Barajı'na ilaveten Çınarcık Barajı da şehrimizin su derdine derman olacak, BUSKİ'ye yıllık 75 milyon metreküp içme suyu 70 milyon metreküpü de kullanma suyu olmak üzere toplamda 145 milyon metreküplük büyük bir katkıda bulunacak. 2060 yılına kadar Bursa'mızın su ihtiyacını karşılama konusunda büyük etkiye sahip olacak Çınarcık Barajı şehrimize hayırlı uğurlu olsun.

SAĞLICAKLA KALIN.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.