Hava Durumu

Aktaş: CHP'nin mega projesi beni göndermek

Yazının Giriş Tarihi: 23.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 16:57

Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş geçtiğimiz akşam Almira Otel’de Bursa medyası ile bir araya gelerek hem dertleşti hem de projelerinden bahsetti. Dertleşti diyoruz çünkü sohbet şeklinde geçen toplantıda bir nevi içini de dökmüş oldu.

Aktaş'ın söylemlerinden öne çıkan paragraflar şu şekilde… Öncelikle İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu'na eleştiri sundu: "İttifak yok deniyor ama kafayı benimle bozmuş bir İYİ Parti adayı var. CHP zaten benimle kafayı bozmuş. Muhalefet partisi genel başkanının mega projesi beni göndermekmiş. Böyle mega proje olmaz çünkü projeleri yok.”

Aktaş en yakın rakibi Mustafa Bozbey'den bahsederken de şunları söyledi: "CHP bu sıralar dürüst belediyecilikten bahsediyor. Demek ki Nilüfer'de yaptıkları yanlışlar var. Projeler ile gelmiyor, emekliden bahsediyorlar. Hiçbir hesap kitap yapılmadan ortaya konulan projeleri var. Ulaşımla alakalı dökülüyorlar. Anlattıklarını hangi parayla yapacaklar?"

Seçmen olarak hepimiz başkan adaylarının projelerini yakinen takip ediyoruz ve bazen şunu diyoruz: “Projeler güzel, vaatler harika, söylediklerinin yarısını bile yapacak olan başkana Allah razı olsun deriz. Seçim demek vaat demek ama maalesef biz de bu konuda bol keseden atmak alışkanlık haline gelmiş. Bazı vaatler bir sonraki seçime kadar yapılması mümkün değil, ama en azından hayalini kurmak bile güzel.

İstanbul'dan küçük bir örnek vermek gerekirse, bir aday yüzbinlerce yeni konut yapacağını söylerken başka bir aday bunun kesinlikle mümkün olamayacağını rakamlarla anlatıyor. Muhtemelen başkan adayları projeleri konusunda çok iyi niyetli ve yapacaklarını anlatırken de iyi niyet kotalarını sonuna kadar kullanıyorlar.”

Başkan Aktaş'a bu konuda hak verebiliriz adaylar yapacaklarını anlatırken belediyelerin bütçelerini de hesaba katmalılar ki ilerleyen dönemde kendilerine oy veren seçmenler hayal kırıklığına uğramasın. Aktaş'a yöneltilen sorulardan bir tanesi de gece metrosu ile alakalıydı. Bu konuda verilen cevap şu an için pek tatmin edici değil, yani metro saatlerinin ya da biz hafif raylı sistem desek daha doğru olacak. Sabaha kadar uzatılması mümkün görünmüyor.

‘DAHA BÜYÜK FARKLA KAZANACAĞIM’

Geçen yerel seçimi 2.7 oy farkı ile kazanan Aktaş 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde farkı açacağını söylüyor. Ama şunu da ilave ediyor: "Ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşın kızgınlığı olabilir. Yeniden Refah Partisi'nden kaynaklanan durumlar olabilir ama yine de bu seçimi daha büyük fark ile kazanacağım."

Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi'nin borç durumundan da bahsederken bu alanda iyi bir performans ortaya koyduğunu dile getirdi: ‘Belediye bütçesinin üçte biri kadar borç var. Hiçbir borcu ertelemedim, borcu azalttım."

“Belediyenin borçlarının ödenmesi uzun yıllar sürecek ve bu belediye bütçesini zora sokacak” söylemleri de Alinur Aktaş tarafından boşa çıkartılmış oluyor.

Yine öne çıkan konulardan bir tanesi de Millet İttifakı’nın dağılmış olması ve dağılan partilerinde aday çıkartmış olmaları. Aktaş, bu durumun Cumhur İttifakı lehine olacağını ve çok daha fazla oy oranı ile seçimi kazanacağını belirtiyor.

Acil olarak kentsel dönüşüm beklenen Altıparmak ve Çarşamba bölgesi ile alakalı olarak da, “Bu bölge bizim için onur meselesi. Çarşamba'yı Bursa Emniyet Müdürlüğü ablukaya almış durumda. Çarşamba'da dönüşüm konusunda ne gerekiyorsa yapılacak. Burada büyük bir dönüşüm yapacağız" diyerek yeni dönemdeki kentsel dönüşümün ilk sinyalini vermiş oldu.

31 Mart tarihine çok az bir zaman kaldı. Aylar, haftalar var derken geri sayım gün bazında devam ediyor. İnegöl’den ve Bursa büyükşehir belediye başkanlığından uzun yıllara dayanan yönetim tecrübesi olan Alinur Aktaş, 1 Nisan sonrası için şimdiden kolları sıvamış durumda. Her şeyin başında kavgasız gürültüsüz, kardeşçe demokratik bir seçim yaşamamız temennisiyle.

SAĞLICAKLA KALIN.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.