Hava Durumu

Çataltepe mağdurları

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 18:05

Bursamız özellikle 1980'lerden beri aldığı yoğun göç ile plansız bir büyüme yaşadı. Kent içindeki dar cadde ve sokaklar, ilerlemeyen trafik, iç içe girmiş evler ve iş yerleri bu büyümenin olumsuz etkileri olarak karşımızda. Artık yapacağımız tek şey zararın neresinden dönersek kardır diye düşünmek ve bundan sonraki büyümeyi daha planlı bir hale getirmek. Bursa halkı olarak şikâyetçi olduğumuz önemli konulardan bir tanesi birçok mahallede iş yerleri ile ikamet edilen evlerin aynı sokak ve caddelerde olması.

Bunun örnek olarak bir tanesi Gazcılar Caddesi, Ulu Mahalle Kırcaali Mahallesi, Kiremitçi Mahallesi’ni gösterebiliriz. Bu bölge Kent Meydanı üst kısmında bulunan Bursa'nın tam göbeği diyebileceğimiz bir mıntıka. Daha aşağıya doğru indiğimizde Yalova Yolu Ve Beşyol, Fatih Mahallelerinde de durum pek farklı değil, çeşit çeşit iş yerleri ile evlerin bir arada olduğu, bu konuda acil çözüm bekleyen diğer mahalleler. Bu birkaç örnek dışında Bursa genelini baz aldığımız takdirde daha yüzlerce mahalleden örnek vermek mümkün.

Buralarda ticarethaneler ve ikamet edilen evler aynı sokaklarda olduğu için gürültü, otopark problemi, trafik keşmekeşi içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Bu iş yerlerinden kastımız, market, manav, kasap, lokanta, şarküteri, eczane, berber değil. Bunların elbette ki evlerimize yakın noktalarda olması faydalı. Fakat oto tamirhaneleri, toptancılar, yedek parçacılar, mobilya imalathaneleri, dokuma tezgâhlarının çalıştığı büyük ve küçük çaplı iş yerleri, tekstil atölyeleri ve farklı sektörlerde imalat yapan ticari kuruluşlar. Bu tür mekanların şehir merkezinin uzağında kendilerine özel ayrılmış bölgelerde faaliyet göstermesi Bursa'da yaşayan herkes için önemli. Bununla alakalı olarak da 2008 yılında temeli atılmış olan 3159 esnafın yıllardır umutla beklediği bir proje var. Bursa Kestel Çataltepe sanayi sitesi projesi. 3 milyon metrekarelik büyük bir araziyi kapsayan, Bursa'ya büyük katkı verecek, kentin daha düzenli hale gelmesine ön ayak olacak, binlerce iş yerine bir araya toplayacak, üstelik altyapısının da yüzde 80'e yakınının bittiği fakat bir türlü tamamlanamayan atıl durumda kalmış bir sanayi sitesi projesi haline geldi. Kuruluş aşamasında 3 binin üzerinde üyenin maddi katkıda bulunduğu aradan geçen uzun yıllarla kangren haline gelen Kestel Çataltepe sanayi sitesi sorunu acil çözüm bekliyor. Bunun için de yoğun faaliyet gösteren bir dernek var. Çataltepe Sanayi Sitesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği.

Dernek Başkan Vekili ve Bursa Dokumacılar Odası Başkanı Aydın Çitil uzun süredir çözüme ulaştırmanın peşinde. Başkan vekili Çitil, zamanında BESOB ve TOKİ'nin katkıları ile oluşturulan projenin gerçek hak sahipleri ile hayata geçirilmesi için çalmadık kapı bırakmıyor. Çataltepe Sanayi Sitesi faaliyete geçtiği takdirde Bursa'da iş yeri yoğunluğu yaşanan 7 mahallede büyük bir rahatlama olacak ve yapılacak kentsel dönüşüme de katkı oluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de 31 Mart yerel seçimlerinden önce yaptığı bir konuşmada Kestel Çataltepe'de bir mağduriyet yaşandığını, seçimden sonra belediye olarak bunun giderilmesi adına gerekenin yapılacağını ifade etmişti. Bu proje bitirildiği takdirde Bursa'nın yüz akı olacak işlerden biri. Bir tarafta sanayi sitesinde faaliyet göstermek için 2008 yılında üye olan ve katkı payı ödeyen 3 binin üzerinde esnaf varken diğer bir taraftan da daha sonrasında kurulmuş olan bir kooperatif mevcut.

Çitil, binlerce hak sahibinin mağduriyetinin giderilmesi ve projenin inşaat maliyetleri daha da yükselmeden bir an önce tamamlanması için mücadeleye devam edeceklerini dile getiriyor. Konunun bir an önce çözülmesi Bursa'mızın menfaatinedir.

SAĞLICAKLA KALIN.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.