Hava Durumu

Sağlığımız tehdit altında

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 14:18

Evliya Çelebi 17. yüzyılda Bursa'yı şöyle anlatıyor: "Su ve havasının güzelliğinden Bursalıların yüzü kırmızıdır, velhasıl Bursa sudan ibarettir."

50 yıl süreyle Avrupa, Batı Asya ve Mısır topraklarını gezip gördüklerini Seyahatname adlı 10 ciltlik eserinde toplamış olan zamanın ünlü gezgini ne kadar da güzel anlatmış Bursamızı. Birkaç nesil önce “Bursa nasıl bir yerdir?” diye bir Bursalı'ya sorulduğunda “Yeşilliği, suyu ve havasıyla tam bir doğa harikasıdır” diye anlatılarak özetlenirmiş bu şehir.

Günümüze baktığımızda methedilen yeşillik, yerini betona bırakmış, yeraltı suları giderek azalmış, kirli havasıyla nefes almanın bile zorlaştığı bir kent haline gelmiş Bursa. Özellikle kış mevsiminde Uludağ eteklerinden ovaya baktığımızda şehrin üzerine çökmüş bir kâbus gibi karşımıza çıkıyor kirli hava.

Çoğalan fabrika ve araç sayısı, artan nüfus ile birlikte hava kalitemiz dibe vurdu. 2007 yılında 2 milyon 439 bin olan Bursa nüfusu 2023 sonu itibariyle 3 milyon 214 bine ulaştı.

Hava kirliliği konusu gündemden düşmemeli, unutturulmamalı ki gereken tedbirler alınsın, aksi takdirde bizden sonraki nesiller bu sebepten dolayı daha büyük sorunlar yaşayacak. Bizler bunu her soluk alışımızda zaten hissediyoruz ama ayrıca yapılan ölçümler bize matematiksel değerleri de veriyor. Gerçek zamanlı hava kalitesi endeksine göre Marmara Bölgesi'nin en kirli havasına sahip olan ili Bursa, 2022 yılında yapılan ölçümlerde ne acıdır ki 213 puanla çok sağlıksız kategorisinde yer aldı. Özellikle Gürsu, Kestel, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde kirli bir hava altında yaşıyoruz. Bunun en büyük sebepleri de artan araç sayısı ve bacalarına filtre takmamış olan fabrikalar. Sanayisi ile övündüğümüz şehrin bir taraftan da bu sebepten dolayı erken ölmemize sebep olacağının da farkında olmalıyız.

BACALAR DENETLENMELİ, TRAFİĞE ÇÖZÜM BULUNMALI

Şehrimizin dört bir yanı fabrikalarla dolu. Yüz binlerce insanın çalıştığı Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan ihracatın lokomotifi olan Bursa'mızı daha yaşanır hale getirmemiz gerekli. Devletin yetkili kurumları bacası tüten tüm fabrikalarda 7/24 baca filtresi kontrolü yapmalı ve cezalar ciddi anlamda ağırlaştırılmalı.

Biliyoruz ki akşamüzeri saat 17-18'den sonra bazı fabrikalar filtreleri devre dışı bırakıyor. Bunun sebebi de bacaların ekonomik ömrünü uzatmak, elektrikten tasarruf sağlamak.

Yani bazı fabrika sahipleri kendi ceplerini düşünerek göz göre göre bu şehrin insanlarını zehirliyor. Diğer acil alınması gereken bir tedbir de şehirde akıcı trafiği sağlayabilmek.

Caddelerimizden örnek vermek gerekirse Heykel'den aşağı doğru İnönü Caddesi’ni kullanarak Veysel Karani'ye gitmeye çalışın. Büyük ihtimalle tıkanan trafikten dolayı isyan bayrağını çekeceksiniz ya da akşam trafiğinin yaşandığı dakikalarda Yıldırım'dan Nilüfer'e veya tam tersi istikamette Nilüfer'den Yıldırım'a yol almaya çalışın. Yoğun trafik yine sizi çileden çıkaracaktır. Tıkanan trafikte özellikle dizel araçların egzozundan çıkan zehirli gazlar Bursa'mızı daha da nefes alınmaz hale getiriyor. Gelecek nesillere havası temiz bir kent bırakabilmemiz için bizi yönetenlerin filtresiz fabrika bacalarına ve uzun bekleme süresi ile hava kirliliğini arttıran tıkalı trafiğe acil çözüm bulmaları şart.

KALIN SAĞLICAKLA…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.