Hava Durumu

Bu kimliğin hakkını verelim!

Yazının Giriş Tarihi: 09.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 09:05

Hayatın ağır yükünden kaçmak için yöneldiğimiz birçok uğraş, içimizdeki sanatsal ruhu açığa çıkarıyor.

Bazen ortaya koyduğumuz ürüne ki; bu bazen bir şiir, bazen bir resim ya da fotoğraf biz de şaşırıyoruz.

Şu gündelik telaşlarımız, geçim ve gelecek kaygılarımız olmasa kim bilir ne cevherler keşfedeceğiz kendimizde.

Bazılarımız ise çok şanslı, bu keşif için zaman ayırıyor ya da yaşamlarının merkezine ‘hobi deyip, bizim ötelediklerimizi’ alıyorlar; fotoğrafçılık gibi.

Aslında teknolojinin nimetlerinden biri olan çekim kalitesiyle fark yaratan telefonlar sayesinde, çoğumuz birer fotoğrafçı olma yolunda ilerliyoruz.

Çektiğimiz kareleri, sosyal medyada beğeniye sunuyor ve herkesin baktığı ama göremediğini yakalamanın keyfini yaşıyoruz…

Ve size bir müjde:

Bursa, bunu gerçekleştirebilmek için çok doğru bir şehir!

Ülkenin de şehrin de gündemi seçime ve ekonomiye odaklanmışken, “Fotoğraf sanatı hakkında konuşmak da nereden çıktı?” diyebilirsiniz.

Açıkçası pazar günü yapılacak olan Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği’nin Olağan Genel Kurulu öncesi gazetemizi ziyarete gelen, BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Savaş ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Delegesi Fahrettin Beceren konuya beni çekti.

BUFSAD; Türkiye’de fotoğraf alanında en seçkin sivil toplum örgütleri arasında.

Bursa’da adını sıkça duyduğunuza eminim.

Özellikle Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve BUFSAD iş birliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Fotoğraf Festivali-BursaFotoFest yoğun ilgi görmüş ve ses getirmişti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında ‘Yüzyılın İzleri’ temasıyla organize edilen festivalde kıymetli sanatçılar da şehirde ağırlanmıştı.

Yoğun çalışmalar sırasında sahada sürekli karşılaştığım Başkan Serpil Savaş ve Küratör Fahrettin Beceren ile fotoğrafçılık hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Pandemi döneminde bile etkinlikleri ara vermeden devam ettirdiklerini belirten Savaş, sekiz yıldır başkanlık yaptığı kurumda bu sefer aday değil.

Ancak Alper Keskin’in listesinde yer alıyor.

Bu arada belirtmekte fayda görüyorum; nasıl siyasi partiler içinde bir çekişme varsa, derneklerde, STK’larda ve meslek odalarında da aynı manzarayla karşılaşabiliyoruz.

Maalesef aynı dert, anlatılanlara göre BUFSAD’ın da başında.

Ayrıntılarını paylaşmayı düşünmüyorum ama ‘koltuk sevdası’ denilen şeyin ne kadar kötü bir hastalık olduğunu vurgulamak istiyorum.

İnsan, her zaman egosunun kurbanı olabiliyor ve hem kendisini hem de çevresini zehirleyebiliyor.

Muhakkak kurumlarda değişime ihtiyaç var, bunu zaten başkan da vurguluyor.

Ama değişimi sağlamak için yapılması gereken; kişiler hakkında konudan çok uzak söylemler üretmek, yapılanları bozmaya çalışmak, bugüne kadar emek verilen süreçleri yıpratmak olmamalı.

Eleştirinin, rekabetin üslubu her şeyin önünde olmalı bence.

Sitemimi dile getiriyor ve ‘fotoğraf dünyası’na geçiyorum.

***

“Fotoğraf nedir?” sorusuna Başkan Serpil Savaş’ın cevabı şu şekilde:

“İnsanların kendilerini o güne kadar ifade edemediği şeyleri dışavurumudur. Ailelerinde bile dile getirmediklerini hatta kendilerinden bile gizlediklerini bir kare ile ortaya çıkarmalarıdır. Gizli kalan yönlerin yansımasıdır. Fotoğrafçılık aslında psikolojik analizlerin yapılmasını sağlıyor.”

Yani biz bir kediyi, kuşu ya da gökyüzünü çekerken kendimizden bir parça katıyoruz kadraja.

Tabii ki bu alanda eğitim almak kişiye çok şey katıyor ve bunun için de BUFSAD çok sayıda fırsat sunuyor meraklılarına.

Yeni dönem için projelerinden de bahseden Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar bir vizyonla ilerledik. Festivaller düzenledik. Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Birimi ile engelli kardeşlerimize fotoğrafçılık alanında destek verdik. Hatta biri iş alanı da buldu kendisine. Sanatın belirli kanallarla topluma sızmasını istedik. Kendimiz geliştirerek, nasıl faydalı olabiliriz diye düşündük. İlçelerde de etkinlikler yaptık. Tüm yerel yönetimlerle iş birliklerini artıralım istiyoruz. Bursa coğrafyası sayesinde bir fotoğraf kenti. Bu kimliğin hakkını verelim!”

Benzer minvalde görüş bildiren Küratör Fahrettin Beceren de 2 yılda 14 yarışma-maratona, 2 festivale imza attıklarını vurgulayarak, BUFSAD’ı bir çatı kuruluş haline getirmek istediklerini belirtti.

Şahıslar gider ama başarıları konuşulmaya devam eder.

Bugüne kadar verdikleri emek ve gazetemize hediye ettikleri ‘hayattan bir anın karesi’ için teşekkür ediyoruz…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.