Hava Durumu

‘Osmangazi, 15 yılını kaybetti!’

Yazının Giriş Tarihi: 08.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 15:54

“15 yıl, 780 hafta, 5444 gün, 130 bin saattir hiçbir şey yapmayanlar, proje yapacağız diye vaat veriyor, biz koltukta oturmaya değil, iş yapmaya geliyoruz” cümlesiyle başladık güne.

Bu sefer adresimiz Altın Ceylan’dı; Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın proje lansmanını gerçekleştirdi.

“Osmangazi’yi geçmişten geleceğe taşıyacak projelerle karşınızdayım” diyen Erkan Aydın sık sık, ‘İlçenin kaybedecek zamanı yok, zaten 15 yılını kaybetti’ ifadesini vurguladı.

Toplantıda CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten, CHP Osmangazi Meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları, parti örgütü ve basın mensupları vardı.

Aydın, projelerinden bahsetmeden önce 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi’nde yaşanılanlara değinerek Bursa’nın Elbistan’a benzerliğine dikkat çekti.

Tabii ki depreme hazırlık, kentsel dönüşüm, akıllı şehircilik uygulamaları önceliği oldu.

Buna benzer ifadeleri daha önce uzmanlardan da duymuştuk.

Ovaya yayılarak hataların en büyüğünü yapan Bursa, nasıl kurtarılacak?

Umuyoruz ki; tüm partilerin adayları bu konuyu öncelikli ele aldıklarına göre, seçimden sonra da hızla çalışmaya başlayacaklar.

Söylemlerde bu kadar kendisine yer bulan deprem de 31 Mart’ı bekliyor olsa gerek.

“Hiçbir eylem planı, hiçbir hazırlık yok” ifadesiyle konuşmasına devam eden Aydın; “Bu hazırlığı yaptığını iddia edebilecek biri var mı? Depremde ilk kim kurtarılacak? Şehir 150 yılda bir büyük deprem yaşıyor. Buna göre süre 2005’te doldu. Üstelik Kayapa- Yenişehir fay hattı da bulundu. Acil toplanma alanları nerede? İlçede 1 milyona yakın insan var. Konteyner, çadır stoku nedir? Dahası bunları kuracak alanlar var mı?” dedi.

Çözüm olarak yine kentsel dönüşümü duyduk:

“Faizi düşük dış borçlanma ile bu halledilebilir!”

***

Şehircilik başlığı altında ‘Çevre dostu Osmangazi’yi oluşturmak için sunulan projeler arasında; yağmur sularının depolanması ve yeniden kullanımı, güneş ve rüzgar enerjisine geçiş, hava kirliliğinin önlenmesi ve sıfır emisyon hedefinin gerçekleştirilmesi, çöpsüz, tertemiz bir ilçe, atık yönetimi ve geri dönüşüm mevcut.

Aydın, hava kirliliğinden de bahsederek:

“Eskiden Bursa, yeşil Bursa’ydı, gri Bursa oldu ama yeşiline geri dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Her şehrin kendine özgü dinamikleri var, koşulları, kolaylıkları, zorlukları var. Hollanda şu anda bir uygulamaya geçti. Şehirlerinde bir bitki ekiyor. Ne işe yarıyor? Karbon emisyonunu yüzde iki azaltıyor. Yani hava kirliğini engelliyor. Yeşil Osmangazi temelini kendimize özgü modellerle atacağız.”

Sosyal belediyecilik ve altyapı çalışmalarına daha önce de belirttiğim gibi değinmiyorum. Bunların her seferinde sıralanıyor olması vatandaş için muhakkak önemli.

Çünkü zamanla sunulan hizmetler görünmez oluyor, sanki hiç çalışılmamış gibi bir hava estiriyor.

Ancak zaten belediyelerin ana görevleri arasında çevre temizliğini, düzenini sağlamak, halka sosyal devlet anlayışıyla hizmetleri sunmak yok mu?

Farklı projeler arasında Aydın’ın şu projelerini gösterebiliriz; taze süt dağıtımı, Alzheimer merkezleri ve kreşlerin açılması, Nilüfer’de bulunan Olgun Gençlik Merkezi’nin bir benzerini ilçeye kazandırmak ve 55 yaş üzeri kişilere ücretsiz çay-kahve imkânı…

Bu arada Osmangazi Meydanı hakkında görüşlerini belirten Aydın, “Osmangazi Meydanı’nın 3 kat aşağısından dere geçiyormuş. Sağlamlaştırmak için durmadan kazık çakmışlar. Bu meydana ‘Buraya kaç para harcandı?’ diye soruldu. Cevabı bilinmiyor. İsrafı keseceğiz” ifadelerini kullandı.

***

Az kaldı, bu seçim de bitecek.

Sonrasında tüm vaatlerin peşine düşeceğiz, ‘yapılıyor mu, yapılacak mı?’ diye!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.