Hava Durumu

‘Ranta kapı açmadık!’

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 15:05

Bursa’da cuma günü siyasi yoğunluk yaşandı; aynı anda pek çok ilçenin başkan adayı projelerini açıkladı.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Burhan Kaya ile bu sefer adresimiz İnegöl’dü.

Dönem dönem gündeme gelen, tartışılan konulardan olan bazı ilçelerin il olması, yerel seçimler öncesi bir kez daha konuşulmuştu.

Tabii ki aralarında İnegöl de bulunuyordu ama olmadı.

Ve gelişmeler neticesinde mevcut İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban yeniden aday gösterildi.

Geçmiş dönem yapılanları ve yeni dönem için yapılması planlananları Grand Mavi Toplantı ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda sundu.

2024-2029 seçim beyannamesinin ilanı ve Cumhur İttifakı meclis üyesi aday tanıtım toplantısına; AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, AK Parti İl Başkan Vekili Osman Doğruyol, AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş ve teşkilat yönetimi, MHP il yönetimi, MHP İnegöl İlçe Başkanı Uğur Bayram, teşkilat yönetimi, kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Cumhur İttifakı Belediye Meclis üyesi adayları, kamu yararına dernekler, insani yardım dernekleri, kültür ve sanat dernekleri, sanayici ve girişimci iş insanları dernekleri, sendikalar, hemşehri dernekleri, vakıflar, muhtarlar, amatör spor kulüpleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Başkan Alper Taban, geride kalan 5 yıl içerisinde ciddi anlamda yeni kazanımlar elde ettiklerini söyleyerek gelecek 5 yılda şehrin beklentilerini karşılayacak ve İnegöl’ün çehresini değiştirecek yeni projelerin sunumunu yaptı.

7’den 70’e tüm şehre hitap eden çalışmaların olduğunu ileten Başkan Taban, İnegöl Belediyesi’nin kuruluşunun 154. yılında 154 proje ile yeni döneme hazır olduklarını vurgulayarak yol haritasının başlıklarını şöyle sıraladı:

“Şehirleşme ve Kent Estetiği, Ulaşım, Altyapı, Afet Yönetimi, Çevre ve İklim Uyumlu Şehir, Eğitim ve Spor, Akıllı ve Dijital Kent, Yerel ve Kırsal Kalkınma, Sosyal Sorumluluk, Kültür, Sanat ve Turizm.”

***

Muhakkak tüm başlıklar çok önemli.

Özellikle deprem ile ilgili çalışmaların hepsi olmazsa olmazlardan.

Ancak bu sefer ben turizm alanında yapılacaklardan bahsetmek istiyorum.

Çünkü hep Bursa’nın bu alandaki potansiyelini değerlendirememesi konuşulurken, İnegöl’den gelen kültür, sanat, turizm projeleri heyecanlandırdı.

Tepel Yaylası başta olmak üzere benzer alternatif lokasyonlarda fizibiliteler yapılarak kış turizmi merkezi kazandırılması hedefleniyor.

Teleferik İnegöl ise doğa turizminin canlandırılması için kullanılacak.

Bölgenin yarımada hüviyetinde tek parça en büyük Millet Bahçesi ile Ada Park proje alanları arasında gidiş geliş 10 km’lik hatta tekne ile su üstü taşımacılığı gerçekleştirilmesi hedefleniyor ve bunun da adı Marin İnegöl olarak karşımıza çıkıyor.

İlçenin hızla büyüdüğünü kimse inkâr edemez.

Haliyle ihtiyaçlar da artıyor. Kültür sanat etkinlikleri ihtiyaçlarına nitelikli cevap verebilmek adına Bursa Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak bünyesinde konferans salonu, toplantı odaları, fuaye alanı gibi unsurları barındıran yeni kültür sanat merkezi vaadi de mevcut.

Termal çalışmaları devam ederken, Oylat Cam Seyir Terası Orman Parkı da müjdelendi.

Oylat’ta bulunan İkizkayalar Mevkiinde uygulamaya hazır hale getirilen panoramik seyir imkânı sunan, sosyal donatı alanlarını barındıran orman parkı projesinde; kır kahvesi, ilçenin ilk cam seyir terası, hatıra alanları, yürüyüş yolu ve yöresel ürün satış üniteleri bulunacak.

Fevziye Orman Parkı, Ada Park, Karanlık Gökyüzü Parkı, Leylek Köyü…

Liste oldukça uzun.

Gözde projelerden biri ise ilki yapılan ve çok ses getiren Kanal İnegöl!

İkincisi de yolda…

“İnegöl her şeye değer” diyen Başkan Alper Taban sunumunun sonunda: “Biz bu projeleri paylaşmanın heyecanını yaşarken, bazı siyasi partiler, üstelik projeleri de yokken, bizler için öfke söylemlerinde bulunuyorlar. Bunlar bizi çok üzüyor.

Bizler hiçbir ranta kapı açmadık; gastronomiyi, meydanları, otoparkları halka açtık. Hayvan pazarını, soğuk hava deposunu ve festivallerimizi, sosyal yardımlarımızı ve saymakla bitmeyen tüm çalışmalarımızı vatandaşlarımıza açtık. Rantın giremeyeceği yerdir İnegöl Belediyesi. Onun için vatandaşımızın başını yere eğdirecek hiçbir faaliyetin içinde olmadık” açıklamasını yapmayı da ihmal etmedi.

İnegöl, hizmetlerden memnun mu ve yola Başkan Alper Taban’la devam diyecek mi?

Sandığa az kaldı…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.