Hava Durumu

Bir banka, bir asır, üç müze

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 12:53

Sevgili sanatsever YeniDönem okurları, yolunuz İstanbul’a düşerse, işlerinizin dışında 2 saat bir zaman ayırıp, Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ne çıkmanızı ve 63 yıllık (1953-2016) eski İş Bankası Beyoğlu Şubesi’nin bulunduğu, 1907 yılında  yapılmış tipik bir Beyoğlu Apartmanı olup, dönemin Deniz Fenerleri İşletmesi Genel Müdürü  Fransız Joseph Rene’ Baudouy tarafından inşa ettirilen Baudouy Apartmanı’nda, Cumhuriyet’in 100. yılında 29 Ekim 2023 günü açılan “İş Bankası  Resim Heykel Müzesi” gezmenizi öneririm.

Toplumların ortak geçmişi ve kültürel, sanatsal ve sportif mirasları, yeni nesillere ancak kalıcı kurumlar olan müzeler aracılığı ile aktarılabilir. Türkiye’de ezeli ve ebedi Reisicumhurumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye İzmir İktisat Kongresi’nde (17 Şubat-4Mart 1923), Cumhuriyet’in tam bağımsızlığa kavuşması için temel ilkelerden biri olan iktisadi bağımsızlığı simgeleyen milli bir banka kurulma direktifi ile 26 Ağustos 1926 tarihinde kurulan Türkiye İş Bankası’nın yöneticileri, 1940 yılında açılan Devlet Resim Heykel sergisinden satın aldıkları 3 eserle “Peyzaj: Ortaköy” tablosu, 2 no.lu eser Şevket Dağ’a (1876-1944), ”Rüstem Paşa Camii ve içi” tablosu, 3 no’lu eser Hasan Vecih Bereketoğlu’na (1895-1971) ait ”Kayık ve evler” tabloları bankanın sanat eserleri koleksiyonunun temellerini atmaya başlamışlar.

Bankacılık hizmetleri dışında kültür, sanat, eğitim, spor, çevre ve bilim alanlarında ülkeye katkıda bulunmaya devam eden İş Bankası, müzecilik alanında, İstanbul Eminönü, Yenicami Şubesi’nin tarihi binasında 2007 yılında ‘İş Bankası Müzesi’ni, Ankara Ulus’ta bulunan 3. Genel Müdürlük binasında 2019 yılında “Türkiye İş Bankası İktisadi bağımsızlık Müzesi”ni açtıktan sonra, İstanbul’un kalbi olan Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde, 1950 yılında bankanın mülkiyetine geçip, 63 yıl Beyoğlu İş Bankası Şubesi’nin faaliyette bulunduğu Baudouy Apartmanı’nda, Cumhuriyetimizin 100. yılında 29 Ekim 2023’te de, 3. müzesini “İş Bankası Resim Heykel Müzesi” olarak toplumun hizmetine açtı.

Dünyada her şehrin kalbinin, nabzının attığı caddeler vardır. Şehrin ismi ile özdeşleşen bu caddelere örnek olarak Bursa’da Heykel-Altıparmak-Çekirge güzergahı, Paris’in sembolü Champ-Elyses (Şanzelize) Caddesi, Roma’nın sembolü Via Veneto Caddesi, Ankara’nın sembolü Ulus-Kızılay-Çankaya arasındaki Atatürk Bulvarı, Barselona’nın sembolü limanda Kristof Kolomb heykelinden başlayan La Ramblas caddesi gibi İstanbul’un da Beyoğlu İstiklal Caddesi gösterilebilir. İşte şehrin kalbinin attığı bu caddede kurucu küratörlüğünü;  yazar, mimar, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Gül İrepoğlu’nun üstlendiği müzede aralarında Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza, Fausto Zonaro, Mıgırdiç Civanyan, Avni Lifij, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Füreya Koral, Elif Naci, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Nazlı Ecevit, Şefik Bursalı, Avni Arbaş, Salih Acar, Nuri İyem, Fikret Otyam, Komet, Naci İslimyeli, Bedri Baykam’ın da bulunduğu 950 sanatçıya ait 2700 parça resim ve heykelden, seçilen 600 eser, müzede “Türk Resmini İzlemek” adlı kalıcı sergi olarak 4ve 5.ci katlarda, ”İstanbul’u İzlemek” adlı süreli sergi de 2 ve 3.katlarda sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Bu müzede, Türk resim sanatının tüm aşamaları ve bunlardan özenle seçilmiş örnekleri kapsayan büyük bir sanatsal zenginlik var.

Anlatmak yetmez, gidin, görün, yaşayın.

Özlü Sözler: ”Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiklerini yapmaz, itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.