Hava Durumu

Milli Atlet Nurullah İvak, vefatının 29’uncu yılında mezarı başında anıldı

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 13:30

Türk atletizminin erken yaşta kaybettiği kıymetlerden, eski çekiç atma Türkiye rekortmeni Bed. Eğt. Öğretmeni Nurullah İVAK (Doğum: 1943, Nüfusa kayıt: 1945, Vefat: 14 Kasım 1994), vefatının 29. yılında Hamitler Kabristanı’ndaki mezarı başında, eski takım arkadaşları ve dostları tarafından anıldı.

Eski Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, atletizm antrenörü Muharrem Or, Dr. Murat Kaçar, Cengiz Apolak, Lütfü Koçyiğit, Eray Türemen, Sabih Demirbağ, rahmetli Nurullah ile ilgili ortak hatıra ve anılarını dile getirdiler.

Türk atletizminin çekiç atmada unutulmaz isimlerinden biri olan Nurullah İvak, 50 defa milli olmuş, çekiç atma yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde 12 Türkiye rekoru kırmış, can dostum, mert ve çalışkan, temiz bir Anadolu çocuğu idi. Aynı devre birlikte Milli Takım’da yarıştığımız sevgili Nurullah bana hayat hikayesini anlatırken; ”Seyfi Ağabeyin (Seyfi ALANYA: Milli atlet, Mersin İdmanyurdu ve GS’ın eski futbolcusu, doğum:1928, vefat: 22 Haziran 2006, Mersin Amatör Atletizm Kulübü’nün kurucusu ve başkanı, Mersin AAK’nü 1967, 1968, 1972 ve 1975 yıllarında 4 defa şampiyon yapan Mersin atletizminin unutulmaz ismi, Mersin Bed. Terb. Bölge Müdürü ve Mersin’in Fahri Spor Valisi) ekmek fırınında un çuvallarını sırtımda ıhlaya, oflaya taşırken bu yaptığım işin, beni bir gün Türkiye şampiyonu ve rekortmeni yapacağını hiç düşünmemiştim” demişti. Son rekorunu 1970 yılında Torino’da Dünya Üniversiteler Şampiyonası’nda 58.88 m. ile kıran Nurullah İvak, Gazi Eğitim Enstitüsü, Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Mersin, Van ve Bursa‘da beden eğitimi öğretmeni olarak Türk sporuna ve atletizmine çok sayıda sporcu ve atlet yetiştirmiştir.

Türkiye Atletizm Federasyonu, rahmetli İvak’ın anısını yaşatmak için Bursa’da her yıl mayıs ayında “Nurullah İvak Atmalar Anı Yarışmaları “ düzenlemektedir. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.