Hava Durumu

UÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı 50 yaşında

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 12:59

Uludağ Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Kuruluşu’nun 50. yılını 21 Ocak 2024’te Rektörlük binası A Salonu’nda geniş bir katılımla kutladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Üniversitesi, ezeli ve ebedi önderimiz Atatürk’ün direktifi ile 1933 yılında İstanbul Üniversitesi olarak kurulmuştur. 1967 yılına kadar üniversite bünyesinde sadece bir tıp fakültesi varken aynı yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin kurulması ile tıp fakültesi sayısı ikiye çıkmıştır.

Ülkenin hekim ihtiyacını karşılamak üzere devlet planlama teşkilatının önerisi ile 1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi, 3 yıl boyunca her yıl alınan 50 öğrenci ile eğitime İstanbul Tıp Fakültesi’nde devam etmiş. 1973 yılında Bursa Tıp Fakültesi kurucu dekanlığına atanan genel cerrahi dalı Prof. Dr. Fikret Karaca, atanan ilk yönetim kurulu üyelerinin (İç Hastalıkları Aydoğan Öbek, Ayhan Arınık, Nöroloji: Erhan Oğul, Fizik-Tedavi: Münir Kerim Karakaya, Kadın-Doğum Hastanesi: Suat Kıyan, K.B.B: Metin Arat) girişimleri ile Ankara yolu üzerindeki Duaçınarı bölgesinde bulunan Verem Hastanesi’nin (Bugünkü Yüksek İhtisas Hastanesi) 3/4'ü fakültenin kullanımına tahsis edilmiştir.

21.1.1974 de Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. İbrahim Ildırım’ın göreve başlaması ile Bursa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastanesi Ana Bilim Dalı fiilen kuruldu. Çocuk Kürsüsü’ne ayrılan 5 asistan kadrosuna 1 Mart 1974’te Dr. Özgen Eralp ve Dr. Turgut Özeke, uzman başasistan, Nevin Özcenk, Çetin Tor ve Nermin Yurtseven de uzmanlık öğrencileri olarak açılan imtihan sonrası görevlerine başladılar.

Kürsünün ilk demirbaşları, İstanbul Üniversitesi’nden gönderilen 4 küvöz, 1 fototerapi cihazı, bir mikroskop, bir bilirubin ölçerden ibaretti. Verem Savaş Hastanesi’nin yatakları boyanıp tamir edildi. Depoya kaldırılan şezlonglar elden geçirildikten sonra anne refakat yatağı olarak kullanılmaya başlandı. Dekanlıktaki bir boş asistan kadrosunun hangi kürsüye verileceği yönetim kurulunda uzun tartışmalara neden oldu. İbrahim hoca, dahiliyenin 5 asistan kadrosu olduğunu, çocuğun 3 asistanla hizmet vermekte çok zorlandığını, bu nedenle kadronun çocuk kürsüsüne verilmesini istedi. Bu süreçte, senelik iznini kullanıp hastaneye dönen dekan Fikret Karaca fakülte yönetim kurulunda kadronun çocuğa değil, Dahiliye’ye verilmesinin daha uygun olacağı görüşü ile oylamanın tekrar yapılmasını istedi. Gizli yapılan oylama sonucu kadro çocuk kürsüsüne verilince, kızarak dekanlıktan istifa etti. (9.11.1974)

12.11.1974’te yapılan seçimle Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastanesi ABD Başkanı Prof. Dr. Fethi Tezok dekan seçildi. Prof. Dr. Tezok çalışkan, ufku geniş, hoşgörülü, çoğunluğun sesine kulak veren, asker kökenli olmasına rağmen demokratik yönetimden yana görüşü olan bir yönetici oldu.

Dekanlıkta açılan asistan kadrosunun çocuğa verilmesi ile açılan asistanlık kadrosuna 43 müracaattan yabancı dili geçen 27 doktorun arasından yapılan yazılı ve sözlü sınav sonucu seçilen Dr. Murat Kacar, çocuk kürsüsünün 4 numaralı asistanı olarak, Mart 1975’te göreve başladı.

Aynı zaman diliminde, İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Kıbrıs uyruklu Pulat Hasan hiçbir ödeme ve ücret verilmeden kadro dışı asistanlık talebi kabul edilerek göreve atandı. Kürsü bünyesinde kurulan yardım derneğinden aylık vererek eğitimine devam etmesi sağlandı. Böylece kürsünün asistan sayısı 5’e yükselerek Dahiliye ile birlikte çocuk kürsüsü en yüksek asistan sayısında eşitlendi.

Bu dönemde A.B.D. Şikago kenti İllionis kentinde 5 yıllık çocuk eğitim süresinin son iki yılını Hematoloji yan dalında geçiren Dr. Ünsal Günay’ın müracaatı üzerine Dr. İbrahim Ildırım’ın girişimleri ile bir uzman kadrosu temin edilip kendisine mektupla davet yazısı gönderildi. Dr. Ünsal Günay, Türkiye’ye dönüp o günkü prosedür şartlarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tekrar uzmanlık sınavına girip Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı belgesini alarak kürsüye müracaat etti.

Ancak o yıllarda Kıbrıs Savaşı olduğundan, nüfus kâğıdında tüm askerlik yoklamalarını Amerika’da yaptırdığını beyan etmesine rağmen silah altına alınarak, Trakya’da üsteğmen rütbesi ile sıhhiye taburunda 2.askerlik hizmetini yaptı. 23 Ocak 1975 tarihinde Bursa’da göreve başladı ve hematoloji laboratuvarını kurdu. İşte bu gelişmelerle 1 öğretim üyesi, 3 başasistan, 5 asistan ile dikilen bu fidan 1974’ten 2024’e kadar geçen 50 yıl içinde ulu bir çınar haline gelip, günümüzde bünyesinde 17 profesör, 7 doçent, 1 Dr. öğretim görevlisi, 6 öğretim görevlisi doktor, 24 yan dal araştırma görevlisi doktor, 51  çocuk sağlığı ve hastalıkları araştırma görevlisi doktorla sadece Bursa’ya değil tüm Marmara bölgesi ve uzak illere kadar uzanan geniş bir hizmet ağı ile ülkemiz çocuklarına hizmet vermeye ve şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Uludağ Pediatri ailesi bugüne kadar yetiştirdiği; 80 yan dal uzmanı + 231 Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı: Toplam 311 uzmanı ile Atamızın ve ilkelerinin izinde, tüm Türkiye’de 0- 18 yaş arasında olan tüm Türk çocuklarına onur ve şerefle hizmet vermeye devam etmektedir. Değişik dönemlerde çocuk ana bilim dalından yetişen uzmanlarımızdan 3 no’lu asistanımız Çetin Tor, 1992-94 ve 1994-96 dönemlerinde Bursa Tabip Odası Başkanlığı, 4 no’lu asistanımız Murat Kacar, 1992-96 yılları arasında Çekirge bulunan Bursa SSK Hastanesi’nde (şimdiki Çekirge Devlet Hastanesi) başhekim olarak, 18 no’lu asistanımız İbrahim Ethem Afşin ,1997 yılında faaliyete geçen Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi’nde kurucu başhekim olarak daha sonra da Çekirge’de eski Etibank Sosyal Tesisleri’nin yerine kurulan Çocuk Hastanesi’nde yine kurucu başhekim olarak, 29 no’lu asistanımız Yahya Bahadır, Fomara’da bulunan Ana Çocuk Sağlığı Merkezi iken Bursa’nın ilk Çocuk Hastanesi olarak faaliyete geçen Çocuk Hastanesi’nde başhekim olarak, 33 nolu asistanımız Dr. Ahmet Gülen Çekirge SSK Hastanesi’nde başhekim olarak Bursa’ya hizmet vermişler, üniversite ile kent arasındaki diyalogların en iyi şekilde ve köklü olarak kurulmasına başarılı hizmetleri ile katkıda bulunmuşlardır.

Günümüzde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastanesi birimi ana binadaki klinik, laboratuvar ve poliklinikleri ile verdiği hizmete ek olarak, 2015 yılında faaliyete geçen Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji  Hastanesi bünyesinde de kente hizmet vermeye devam etmektedir. Yeni çocuk hastanesinin temeli de Mart 2023’te atılmış ve inşaatı devam etmektedir. Aramızdan ayrılan kurucu rektör Fethi Tezok, (vefat: 2 Şubat 1978) kurucu başkanımız Prof. Dr. İbrahim Ildırım. (doğum: 1936-vefat:2024), Prof.Dr.Özgen Eralp (doğum:1936-Vefat:2016) Uzm. Dr. Nevin Özcenk (doğum:1949-vefat:2013) saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

50.yıla gelene kadar Kürsüde görev alan Prof. Dr. Ünsal Günay, Prof.Dr Turgut Özeke Prof. Dr.Nurten Meriç, Prof. Dr. Şükrü Cin, Prof. Dr. Nihat Sapan, Prof. Dr. Ergün Çil, Prof. Dr. Mehmet Sait Okan, Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, Prof. Dr. Ömer Tarım halen ABD Başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr.Nilgün Köksal, Prof. Dr. Şebnem Kılıç Gültekin, Prof. Dr. Adalet Meral Güneş, Prof. Dr. Tanju Başarır Özkan, Prof. Dr. Betül Sevinir, Prof. Dr. Osman Sönmez, Prof. Dr. Özlem Mehtap Bostan, Tıp Fak. Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halil Sağlam, Prof. Dr. Solmaz Çelebi, Prof. Dr. Birol Baytan, Prof. Dr. Hilal Özkan, Prof. Dr. Metin Demirkaya, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Eren, Doç. Dr. Yakup Canıtezve diğer öğretim ve araştırma görevlilerimize bizden mezun olup da Türkiye’nin tüm kentlerinde Türk çocuklarına büyük bir özveri ile hizmet vermekte olan çocuk uzman ve yan dal uzmanlarımıza nice sağlıklı yıllar diliyoruz… İyi ki varsın  Çocuk Ana Bilim Dalı, nice 25, 40 ve 50 yıllarda buluşmak üzere var olun, sağ olun Pediatri ailesi.

KAYNAKLAR:

1-“1974’ten 2014’e “ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK SAĞLIĞI HASTALIKLARI ANABİLİM DALI,40.YIL ANI KİTABI” Tasarım: Ercüment Kartal, Basım: Özsan Matbaası, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Yayını, Bursa, 2014.

2-“BURSA SAĞLIK TARİHİ, CİLT: 1-2,Dr.Ceyhun İrgil, Dr.Çetin Tor, Deniz Dalkılınç, Dr.Can Başaran. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yayını, Bursa Kültür A.Ş, Nisan, 2017, Hermes Matbaacılık, Ankara.

3-Yılmaz AKKILIÇ ”Bursa Ansiklopedisi.” Bursa Kültür ve Sanat Yayınları A.Ş. 2002, Harman Ofset Basım, İstanbul

4-Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastanesi ABD. 50 yıl toplantısı, Rektörlük “A” Salonu. 21Ocak2024, Bursa, Görükle Kampusu.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.