Hava Durumu

‘Uysal’laştıramadıklarımız

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2023 18:40

Dizi arayışında olanlar için yeni bir dizi önerisiyle geldim bu hafta. Sıkıcı içeriklerden sıkıldıysanız, Netflix'in Uysallar’ını tavsiye ederim.

45 dakikalık 8 bölümden oluşan Uysallar dizisi 1 sezon. Senaryosunu Hakan Günday'ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Onur Saylak'ın üstlendiği dizi muhteşem bir kadrodan oluşuyor. Haluk Bilginer, Öner Erkan, Uğur Yücel, Songül Öden gibi usta oyuncuların yer aldığı dizinin çekimleri ağırlıklı olarak Beyoğlu’nda gerçekleştirilmiş.

Ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül kazanmayı başaran Şahsiyet’te de beraber çalışan Hakan Günday ve Onur Saylak, başarı merdivenlerini hızla tırmanıyor. Özellikle Onur Saylak’ın, dejenere olmuş film/dizi sektörüne sırtına dönerek, toplumsal olaylara eleştirel bir noktadan yaklaşarak farkındalığı arttırıp özgünlüğü yakaladığını, izleyiciye ciddi anlamda bilinçsel bir katkı sunduğu kanaatindeyim.

Daha, Nuh Boğuldu, Orman filmlerinin yönetmenliğini yapan Saylak, Hakan Günday’la birlikte yine şimdiden çok konuşulan bir projede daha yer aldı. ‘Boğa Boğa’ filmi prömiyerini 42. İstanbul Film Festivali kapsamında 15 Nisan’da gerçekleştirecek.

***

Gelelim Uysallar’a…

Dizinin en çarpıcı diyaloğu: Kim olduğunu biliyor musun?

‘Üst orta sınıfı’ temsil eden Oktay ve ailesinin çelişkilerine, bunalımlarına eğilen dizi, bireylerin iş hayatında statü olarak yükseldikçe, kendilerine ve birbirlerine nasıl yabancılaştıklarını, modern hayatın adeta nasıl kölesi haline geldiklerini gözler önüne seriyor.

Gençliğinde punk hayranı olan ama aslında bu dönemlerini de doya doya yaşayamayan, babasıyla çatışmalı bir ilişkisi olan ve daha sonra mimar olarak çok uluslu bir şirkete ‘kapağı atıp’ prestijli bir ‘konum’ edinen Oktay’ın hayatı evlenip çoluk çocuğa karıştıktan ve akabinde cezaevi projesinde yer aldıktan sonra nasıl şekillenecektir?

Toplumsal görevlerini sırasıyla ve layıkıyla yerine getirir fakat eksik olan bir şeyler vardır.

Paranın ikame edemediği, büyük şaşalı bir hayatın içinde yaşayan bu aile bireylerinin yoksunluğunu hissettiği şey nedir?

Günümüz modern yaşamın, ‘üst sınıf’ların çıkarlarını korumak adına ‘uysallaştırdığı’ bireylerin bir noktadan sonra benlik yitimine doğru sürüklendiğini, nasıl gitgide tükendiğini ve ne gibi kırılmalar yaşadığını irkilerek izliyoruz.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.