Hava Durumu

Bursa'nın göbeğinde olacak iş mi? 'Mahalleli olarak uyuyamaz hale geldik'

Şehrin merkezi mahallelerinden Altınova'da bir arazide yaşanan çöp kirliliği ve madde bağımlılarının neden olduğu güvenlik riskleri, halkı isyan ettirdi. Mahalle muhtarı, "Ekipler temizliyor, vatandaş atıyor. Belediye ne yapsın?" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2020 06:29
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2020 06:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Bursa'nın göbeğinde olacak iş mi? 'Mahalleli olarak uyuyamaz hale geldik'

TUĞBA ÖZ

Altınova Mahallesi 3'üncü Yazıcı Sokak'ta bulanan ve İstanbul Caddesi'ne cepheli boş bir arsada yaşanan çöp kirliliği ve özellikle geceleri gözlenen asayiş bozukluğu bölge halkını hayatından bezdirdi.

ÇÖP DAĞLARI

Şehrin göbeğindeki boş arsaya, vatandaşlarca gelişi güzel atılan çöplerin neden olduğu görüntü kirliliği ve kötü kokular, arsa çevresinde ikamet eden ve bölgeden geçmek zorunda kalan mahalle sakinlerini bıktırdı. Bu da yetmezmiş gibi madde bağımlılarının uğrak yeri haline gelen arsada yaşanan olaylar mahalleliyi uyku uyuyamaz hale getirdi. Özellikle akşamları, arsa çevresinden geçmeye çekinen vatandaşlar, can güvenliğini tehdit eden arsanın ıslah edilmesi için yetkililere çağrı yaptı.

SUÇ YUVASI

Arsanın suç yuvası haline geldiğini anlatan mahalle sakinlerinden G.Ç, zamanla yeşeren ağaçlar nedeniyle bölgenin madde bağımlılarının gizlenme yeri haline geldiğini aktardı. Daha önce bölgede fuhuştan birkaç kişinin yakalandığını söyleyen G.Ç, neredeyse her gün silah atıldığını da belirtti.

NEFES ALAMIYORLAR

Çöplük yuvasına dönen arazi nedeniyle yazın kokudan duramadıklarını aktaran G.Ç, annesinin sağlığından endişe ettiğini söyledi. 81 yaşında KOAH hastası annesi H.Ç.'nin bölgede yakılan çöplerden dolayı nefes alamadığını aktaran G.Ç., belediye ekiplerinin bölgeyi temizlediklerini ancak hemen ardından aynı hale geldiğini ifade etti.

BİRBİRLERİNİ DÖVDÜLER

Boş arazide madde bağımlılarının birbirlerini dövdüğüne şahit olan bir başka vatandaş ise 'Geçen gün iki kişi bağrışmaya başladı. Sonra biri diğerine sopayla vurdu. Ambulansı arayıp kaçtı' dedi. Daha önce de bir kadının çığlığını duyduklarını söyleyen mahalle sakini, korkudan kadına yardım edemediklerini aktardı.

TEL ÖRGÜ FAYDA ETMEDİ

Akşam 7'den sonra sokağa çıkamadıklarını dile getiren diğer vatandaş da araziye dadanan kişilerin gece sokaklarında gezdiğini söyledi. Gece yarısı alkollü birinin kapısının önüne kustuğunu söyleyen mahalle sakini, araziyle evlerinin arasına tel örgü çektiklerini ama çare olmadığını anlattı. Bazı kişilerin arazi duvarından kendi sokaklarına atladıklarını dile getiren vatandaş, geceleri korkudan uyuyamaz hale geldiklerini söyledi.

ÖLÜM TEHDİDİ

Aynı zamanda araziye çöp atan kişiler tarafından tehdit edildiklerini ifade eden mahalle sakini şunları söyledi: 'Bir gün eşim araziye çöp atılırken görmüş. Ve çöp atmayın demiş. Karşı taraf da 'Seni şuracıkta öldürürüz' diyerek tehdit etmiş.' Polislerin bölgedeki duruma müdahale etmemesine isyan eden vatandaş, 'Polis, bir şey yapamayacağını söylüyor. Anca kurşun bize denk geldiğinde bakacaklar' diyerek durumdan yakındı.

CİNSEL TACİZ

Öte yandan mahalle sakinleri, çocukların cinsel tacizle karşı karşıya kaldığını aktardı. Bir kişinin çocuklarının gözü önünde cinsel organını çıkardığını söyleyen vatandaş, uzun süredir sokaklarına bekçilerin uğramadığını belirtti.

'AĞAÇLARI KESİN'

Arazide 2 kere yangın çıktığını ifade eden bir başka vatandaş ise çevre halkı olarak tek taleplerinin ağaçların kesilmesi olduğunu söyledi. Gerekli yerlere şikayetlerde bulunduklarını ancak bir cevap alamadıklarını ifade eden bölge halkı, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

UTANÇ VERİCİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Altınova Mahalle muhtarı Mehmet Karaoğlu, arazideki sorunun kendisinin göreve geldiğinden beri yaşandığını açıkladı. '2014 yılında başladığım muhtarlık görevinden bu yana arazi bu vaziyette' diyen muhtar Karaoğlu, Bursa'nın girişinde yer alan bölgenin durumunun utanç verici olduğunu söyledi. T2 hattı güzergahında yer alan arazinin görüntüsünün Bursa'ya yakışmadığını dile getiren Karaoğlu, Osmangazi Belediyesi ve Vali Yakup Canbolat ile irtibata geçtiklerini aktardı.  

CEZA KESİLMELİ

Geçen gün vatandaşın konteynerinin çalındığını aktaran Karaoğlu, bölgeye kamera yerleştirilmesinin çözüm olabileceğini ifade etti. Sivil zabıtaların görevlendirilmesinin de fayda sağlayacağını dile getiren Karaoğlu, 'Birkaç kişi ceza alırsa en azından bu kadar suç işlenmez' dedi.

VATANDAŞ DUYARSIZ

Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün 5 günde bir bölgeyi temizlediğini ancak ardından yeniden çöple doldurulduğunu ifade eden Karaoğlu, vatandaşların duyarsızlığından yakındı. Hurdacıların çöp boşalttığını kendisinin de buna şahit olduğunu belirten Karaoğlu, çevre bölgelerden de birçok kişinin çöplerini bölgeye getirdiğini söyledi. 'Ekipler temizliyor, vatandaş atıyor, belediye ne yapsın' diyen Karaoğlu, aynı sorunların başka boş arazilerde de yaşandığına vurgu yaptı ve vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.