Hava Durumu

Diyabetik Ayak Polikliniği ne işe yarar?

Diyabet, tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Peki diyabetten korunmak için neler yapılmalı? Diyabet nedeniyle organlarımızın kaybını nasıl engelleyebiliriz? Diyabetik ayaktan nasıl korunmalıyız? Diyabetik Ayak Polikinliği İşleyişi nasıldır? Diyabetik ayaktan korunmak için nereye başvurmalıyız? Diyabet ile ilgili aradığınız her şeyi bu yazımızda bulacaksınız…

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2022 12:01
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2022 12:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Diyabetik Ayak Polikliniği ne işe yarar?
Diyabet hastalığı tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Teknoloji ve bilim geliştikçe diyabet hastalığında da artık kayıplar önlenmeye başlamıştır. Fakat yine de zorlu hastalık sürecinde etkilenen organa göre farklı bulgular gözlenmekte, el ve ayaklarda nöropati, böbreklerde nefropati, gözlerde retinopati ve diyabetik ayak gelişebilmektedir. Diyabetli hastaların hastaneye başvurma nedenlerinin yüzde 20’sini ayak sorunları teşkil etmektedir.  Diyabet yaralarının tedavisi var mı? Organ kayıplarının önlenmesi için nereye başvurulmalı?

DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diyabet hastalarında ilk belirti ayak yaraları olabilir.

Başlangıçta belirti vermezken damarlarda daralma ve tıkanıklıklar arttıkça yürümekle gelişen bacaklarda ağrı ortaya çıkar. Bu ağrı gittikçe şiddetlenir ve kişiyi durup dinlenmek zorunda bırakır.

Bacaklarda soğukluk, üşüme hissi, renk değişikliği, tüylerin dökülmesi ve ileri dönemlerde iyileşmeyen yaralar ve ülserler ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler sizde de varsa mutlaka alanında uzman doktora başvuru yapmanız gerekmektedir.
BURSA’DA DİYABETİK AYAK POLİKLİNİĞİ İÇİN TIKLAYIN

DİYABETİK AYAK POLİKLİNİĞİ NASIL İŞLER?


Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Ali Yalım Aysan ayağında yara ve ağrısı olan diyabetik hastalara ilk muayenesini yapıp acil debritman gerekenlere müdahale eder. Hastanın gereken tüm kan testleri istenir.
DOKTORDAN RANDEVU AL 

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mine Özduman hastanın kan testlerini değerlendirip gereken şeker düzenlemesini ve ilave tıbbi tedavilerini başlatır.
DOKTORDAN RANDEVU AL       

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Caner YILDIZ hastanın ayak damarlarını Doppler ultrasonografi ile değerlendirdikten sonra MR ya da BT anjiografi ile tedavi planlanmasını yapar. Bacak damar darlık ve tıkanıklıklarında balon, stent veya damar traşlaması uygular.
DOKTORDAN RANDEVU AL      


Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Fahri Hayri Atlı bacak damar darlık ve tıkanıklığı bulunan hastalarda gereğinde native ya da greft ile by pass ameliyatı yapar.
DOKTORDAN RANDEVU AL 
Damar darlık ve tıkanıklığı giderilen hastalar olası ortopedik girişimler ve tıbbi tedavi takipleri yönünden yeniden diyabetik ayak polikliniğine yönlendirilirler.

DİYABETİK AYAKTAN NASIL KORUNABİLİRİZ?


Düzenli kan şekeri takibi yapılarak şeker ilaçlarının dikkatli şekilde kullanılması

Diyete uyulması ve düzenli yemek alışkanlığının kazanılması

Sigara ve alkolden kesinlikle kaçınılması

Uzun yürüyüşler yapılması (günde en az 8000 adım)

Ayak hijyenine dikkat edilmesi ve her gün ayakların yıkanarak temiz çorap giyilmesi

Ayakların korunmasında diyabet hastalarına yönelik ayakkabı ve çorapların kullanılması

Çıplak ayakla dolaşılmaması gerekli önlemlerdendir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN LÜTFEN DANIŞIN!                                    
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.